Chodzę.
Chodzę od kilku dni.
Chodzę dużo i z przyjemnością.
Chodzę do bólu głowy, do ociężałości stóp, do burczenia w brzuchu, do spocenia, do skóry opalenia, do chęci zaśnięcia.
Uśmiecham się do ludzi. Odwzajemniają się.
Bywa, że rozmawiam uśmiechami i wzrokiem z ładnymi mężczyznami.
Bywa ,że podziwiam ładne kobiety.
Bywa, że zabawiam dzieci.
Bywa, że pytam o drogę drugiego człowieka bądź drugi człowiek niesie mi pomoc.
Bywa, że wygarniam śmiech gardłowy, gdy mnie coś rozbawi.
Bywa, że śpiewam stare piosenki o zakochanym sercu w plecaku, o burym kundlu i o czerwonych jagodach.
Bywa, że tańczę idąc.
Gdy chodzę, dużo myśli pojawia się w umyśle. Myśli nieznośnych, męczących, myśli psotnych, myśli erotycznych, myśli probabilistycznych, myśli twórczych, myśli gniewnych, myśli sennych, myśli krotochwilnych, myśli o życiu, o śmierci, myśli o nieśmiertelności.
Dużo obrazów, sytuacji i twarzy w mojej głowie, mozaika Nowego Jorku.
I. Harlem. Pojechałam. Upał od rana. Postanowiłam i pojechałam. Uległam opowieściom o niebezpiecznym Harlemie. Miałam w sobie przyzwolenie, by ulec. Trochę nieznośny stan niepokoju towarzyszył mi w biały dzień w rozbielonej żarem "czarnej" dzielnicy.
Kupiłam kawę. Waniliową. Pyszną. Na osłodę.
Chcąc dokumentować architekturę miasta wyjęłam apart, by zrobić zdjęcie. Ustawiałam parametry, gdy wtem usłyszałam: Nice camera. Drgnęłam. Dziewczyna, nastolatka, Afroamerykanka, wymalowana bohaterka z filmu Precious. Thanks. Aparat wylądował w futerale. Nie zdążyłam otrząsnąć się z niepokoju związanego z potencjalnym rabunkiem, gdy usłyszałam pierwszą w czasie moich nowojorskich pobytów wulgarną kłótnię, a raczej wydzieranie się pewnego człowieka. Darł ryja tak, że wszyscy wokół dokumentowali jego peany wobec pewnej kobiety. Towarzyszyło temu ciche wołanie córeczki krzykacza. Gdy mnie mijał, liczyłam ile osób jest wokół, od których mogę wykrzyczeć pomoc. Paranoja.
II. Central Park. Mnóstwo ludzi na rowerach, biegnących, w basenie, leżących na trawie. Zieleń zieleń zieleń. Upał upał upał. Boli głowa. Ciało spływa potem. Siadam na ławce. Obok mężczyzna. W szarych dresach, czarnym swetrze. Blada twarz - on. I blade nogi - ja . Białasy na ławce chowają się przed słońcem. Siedzieliśmy, obserwując ludzi. W jego wzroku odczuwałam rekonwalescencję. Jego patrzenie było odpoczynkiem, zawieszeniem uwagi na rzeczywistości. Nagle wyjął z plecaka butelkę. Nie, nie była to wódka. I zaproponowal mi balsam do ciała. Zaskoczona odmówiłam. Chciałam porozmawiać, ale nie mogłam się zdobyć. Coś mi podpowiadało, że we wspolnym siedzeniu i obserwowaniu jest dobrze. Metaświadomości.
III. 5 Avenue. Kościół. Może zażyję ochłody? Neogotycki. Takie lubię. W kościele toaleta. Korzystam. Ulga. Sklepienie jakby dach Arki Noego. Dyskretna elegancja wystroju: czerwone poduszki pod kolana, czerwone biblie. Odpoczywam. Półmrok wnętrza rozświetlają piękne witraże. Wnętrze jest czyste, bez jakichkolwiek fresków. Kojąca przestrzeń. Modlę się. Odczytuję nazwę miejsca: Church of Havenly Rest.
Opatrzność ma mnie w opiece. W kościele pokój pielęgniarki, składane łóżka. Opiekunowie z mikrofalówkami ustawiają krzesła do spotkania grupy. Są książki do wzięcia. Wybieram Sartre'a, Sir Gawain'a i przepisy wegetariańskie. Opatrzność dba o moją edukację. Rozmawiam z miłym starszym panem o budowie kościoła. Oczywiście jak grom ludzi tutaj ma polskie konotacje. Wytchnienie.
IV. Bronx. Ogród Botaniczny. Piękne miejsce. Oaza w nowojorskim betonie, szkle i aluminium. Przez ogród przepływa East River, zasilająca miasto w wodę. Spacerowanie tam przypominało mi wędrówki beskidzkie. Dąb czarny, bo ma czarną korę;dąb czerwony, bo jesienią liście przybierają czerwoną barwę; drzewo wykorzystywane przez rodzimych mieszkańców i mieszkanki do wykonywania strzał i komplementarnie krzew, którego liście były źródłem zatrutych strzał służących do polowań i w walce.
W ogrodzie są wiśnie. Czas kwitnienia minął, ale intensywny aromat wypływający z drzew utrzymuje się w powietrzu. Gładka miejscami kora drzew, zaprasza by gładzić, muskać, całować. Całowaliście/łyście kiedyś drzewo? Spędziłam dużo czasu wpatrując się w nurt strumienia, wsłuchując w szrum wodospadu. Tak, szrum, nie szum. Widziałam młodego Indianina przebiegającego rączo przez jego wartki bieg w pogoni za zwierzyną.
Odpoczywając na ławce, zapoznałam Aurerę, starszą panią z Puerto Rico. Jedząc śliwki, opowiadała mi o zagmatwanych losach swej rodziny i ludności. W mojej rodzinie rodziły się dzieci podobne do ciebie, też takie blade i z niebieskimi oczami. Nasi ludzie myśleli, że biali są nieśmiertelni, i wtedy zobaczyli jednego z nich martwego. Portoryko jest pod zwierzchnictwem USA, ale ludziom nie jest tu łatwo żyć. Uczę się angielskiego oglądając kreskówki. Znasz Family Guy? Nie oglądam telewizji od wielu lat.
Aurera oznacza złota lub aureola (złocista), w przenośni oznacza ukoronowana, uwieńczona. Rozmowa z Nią była zwieńczeniem wizyty w ogrodzie botanicznym.
Aurera oznacza złota lub aureola (złocista), w przenośni oznacza ukoronowana, uwieńczona. Rozmowa z Nią była zwieńczeniem wizyty w ogrodzie botanicznym.
V. Prospect Park. Koncert Filharmoni Nowojorskiej w parku. Setki ludzi na kocach, z jedzeniem, rozmawiających, przytulonych; mrowie ciał, mrowie słów, wybrzęczających w nieboskłon. Leżę na trawie. Chłodna ziemia koi przypieczone słońcem ramiona, kark. Oglądam niebo.
Wracam metrem na mieszkanie. Przypatruję sie ludziom, fotografuję wzrokiem. Afroamerykanie mają różne wysycenie skóry melaniną. Mam wrażenie, że gdyby pogładzić przedramię kobiety obok na moich palcach zostałby brązowy pył. Naprzeciwko mnie mężczyzna zawija papieroska. Obserwuję. Mógłby i mnie skręcić. Zauważa mnie. Uśmiechamy się. Przyglądam sie jego dłoniom, pieczołowitości zawijania tytoniu w papierek. Przesuwam wzrokiem po jego wydatnym torsie, twarzy, brwiach. Chcę go dotknąć. Sensualistycznie.
VI. Bowery. Na tej ulicy znajduje się moje ulubione muzeum sztuki współczesnej New Museum. Jest dla mnie jak Galeria Arsenał w Białymstoku. W czwartki (też!) są dwie godziny free admission.
Po wyczerpującym łażeniu kupuję kawę i croissanta. Szukając miejsca do spożycia posiłku, wchodzę w pierwsze otwarte drzwi. Kościół? Owszem, ale zaadaptowany jako misja dla bezdomnych nowojorskich. Pytam, czy mogę z jedzeniem. Nie bój się! Nie skrzywdzimy cię. Siadam i jem. Na ścianach cytaty z Biblii przekonujące, że Bóg jest ojcem ziemskich istot i nie pozwoli im zmarnieć. W tle wesoła z akcentami religijnymi muzyka. Wokół mnie potrzebujący. Jedni śpią, inni rozmawiają, ktoś rysuje, ktoś się modli, ktoś jak ja jje. Czarni, biali, żółci, mężczyźni, kobiety, dziwni, bezdomni, upośledzeni, psychiczni. Jestem z nimi. Po jakimś czasie wychodzę. Nie chcesz zostać na posiłek? Nie, zaraz idę do muzeum, można za fri. W każdy czwartek od 7 do 9. Ona się boi. Nie, nie boję się.
W muzeum snuję się, czytam, przysypiam, rozmyślam. Finalnie spotykam Sky i Bellę. Bella koniecznie chce ze mną zdjęcie. Koniecznie żebym zrobiła jogistyczną pozycję drzewa. Jak ci się podoba w NYC? It's really easy be here a visitor.
Wracam metrem Q. Ostatnim razem jechałam nim z Phillipem. Poznałam go w New Museum. Był taki jak ja, pozwalający na bycie. Różnorodności.
Będę tęsknić.
Wrócę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz